کاربرد اپوکسی در صنایع مختلف

چگونه اپوکسی در صنایع مختلف به کار گرفته می شود

دامنه استفاده اپوکسی گسترده است و به دلیل کیفیت چسبندگی قوی در بسیاری از صنایع به یک محصول همه کاره تبدیل شده است. برای هر کسی که در کار خود به یک اتصال قوی نیاز دارد چسب اپوکسی به دلیل مقاومت در برابر حرارت و مواد شیمیایی یک محصول ایده آل به شمار می آید. از طرفی دیگر رزین اپوکسی در برابر آب مقاوم بوده و قرار گرفتن در شرایط مرطوب یا خیس تاثیری بر دوام و ماندگاری آن ندارد. لذا می تواند جایگزین بسیاری از متریال های معمول باشد که استفاده از آن ها مشکلات زیادی به همراه دارد. ما در این مقاله، ابتدا شما را با فرمول های شیمیایی رزین اپوکسی آشنا می کنیم، سپس به کاربرد آن در صنایع مختلف می پردازیم.

چرا اپوکسی بهتر از دیگر متریال ها است؟

اپوکسی ها از ویژگی‌ های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی بسیار منحصر به فردی برخوردار هستند، از این رو در صنعت ساختمان ‌سازی به ویژه مقاوم‌ سازی در قسمت ‌های مختلف سازه‌ های بتنی کاربردهای گسترده ای پیدا کرده است. در مقایسه با سایر رزین های ترموست یا ترموپلاستیک سنتی، رزین های اپوکسی مزایای مشخصی دارند، از جمله:

 

 • طول عمر بالا
 • مقاوم در برابر ضربه
 • مقاومت شیمیایی عالی
 • خواص الکتریکی مناسب
 • انقباض کم، هنگام عمل آوری
 • مقاومت عالی در برابر رطوبت
 • بدون ترکیبات آلی فرار ( VOC)

اهمیت علم شیمی در اپوکسی

اپوکسی ها رزین های پلیمری ترموست هستند که در آن مولکول رزین شامل یک یا چند گروه اپوکسید است. علم شیمی می تواند وزن مولکولی یا ویسکوزیته را مطابق با نیاز در استفاده نهایی تنظیم کند. دو نوع اپوکسی اصلی وجود دارد: اپوکسی گلیسیدیل و غیر گلیسیدیل. رزین های اپوکسی گلیسیدیل را می توان با عناوین گلیسیدیل آمین، گلیسیدیل استر یا گلیسیدیل اتر شناخت. رزین های اپوکسی غیر گلیسیدیل یا رزین های آلیفاتیک یا سیکلو آلیفاتیک می باشند. یکی از رایج ترین رزین های اپوکسی گلیسیدیل با استفاده از بیسفنلA  (BPA) ایجاد شده و در واکنش با اپی کلروهیدرین ترکیب می شود.

رزین های اپوکسی با افزودن ماده عمل آور، که معمولا به آن هاردنر گفته می شود، عمل آوری می شوند و متداول ترین نوع ماده عمل آوری بر پایه آمین می باشد. برخلاف رزین های پلی استر یا وینیل استر، رزین با یک افزودنی کوچک  از کاتالیزور، کاتالیز می شود. رزین های اپوکسی معمولا نیاز به افزودن ماده عمل آوری با نسبت بسیار بالاتر از رزین به هاردنر دارند، که اغلب به صورت 1- 1 ، 2-1 ، 4 به 1 و یا 5 به 1 می باشد. رزین اپوکسی با افزودن پلیمرهای قابل ارتجاع در اثر حرارت می تواند سفت و سخت شود.

تکنولوژی پیش آغشته

اپوکسی پیش آغشته، یک رزین چسبنده می باشد اما عمل آوری نشده است. در این مرحله اجازه داده می شود تا لایه هایی از اپوکسی پیش آغشته برش خورده، در قالب انباشته شده و سپس با افزودن گرما و فشار تثبیت و عمل آوری شود. اپوکسی پیش آغشته در مرحله  Bبرای جلوگیری از عمل آوری پیش از موعد باید در دمای پایین نگه داشته شود، به همین دلیل شرکت هایی که از اپوکسی پیش آغشته استفاده می کنند برای خنک نگه داشتن این مواد باید کارخانه های خود را به واحدهای برودتی یا فریزر تجهیز کنند.

  اهداف کاربردی اپوکسی تقویت شده با الیاف

  اپوکسی به عنوان ماتریس رزین برای نگه داشتن موثر الیاف در محل خود، در حوزه پلیمرهای تقویت شده با الیاف مورد استفاده قرار می گیرد. ماتریس باید نیروها را میان رشته ‌های الیاف پخش کند و از آنها در برابر هرگونه آسیب محافظت کند. رزین ‌های نوع ترموست که در واقع گروهی از پلاستیک هستند که پس از تولید و یک‌ بار ذوب شدن و شکل‌گیری، دیگر ذوب نخواهند شد، به طور گسترده در این زمینه مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. وینیل استر و اپوکسی دو نوع رایج از انواع ماتریس ‌ها می باشند. اپوکسی در مقایسه با وینیل استر مزایا و هزینه بیشتری دارد. اپوکسی با تمام فیبرهای تقویت کننده متداول در بازار از جمله الیاف شیشه، الیاف کربن، آرامید و بازالت سازگار است.

  با تعدادی از مواردی که رزین اپوکسی در آنها استفاده می شود آشنا می شویم:

  • روکش های صنعتی
  • چسب های همه کاره
  • روکش های بدون لغزندگی
  • پلاستیک های تقویت شده با الیاف
  • ایجاد چسبندگی در سیمان و ملات

   محصولات مشترک اپوکسی تقویت شده با الیاف

   ممکن است رزین اپوکسی برای هر یک از این موارد استفاده نشود. به عنوان مثال، رزین های اپوکسی قالب ریزی شده متراکم، با حرارت فعال می شوند، در حالی که یک رزین تزریقی ممکن است یک عمل آوری محیطی و ویسکوزیته کمتری داشته باشد. محصولاتی که معمولا با اپوکسی تولید می شوند در این لیست قرار می گیرند:

   • سیم پیچی ثانویه
   • مخازن تحت فشار
   • لوله ها
   • تجهیزات تفریحی

   پالتروژن

   • میله های عایق
   • انواع پروفیل ها

    

   فشرده سازی قالب

   • قطعات هواپیما
   • اسکی و اسنوبرد
   • بردهای مدار
   • اسکیت

   اتوکلاو و پیش آغشته

   • اجزای تجهیزات فضایی
   • قاب های دوچرخه
   • چوب هاکی

   تزریق خلاء

   • قایق
   • پره های توربین بادی

   کاربرد رزین اپوکسی به عنوان چسب

   یکی از رایج ترین کاربردهای رزین اپوکسی کارهایی با هدف چسبندگی است. اپوکسی به دلیل خاصیت چسبندگی این اجازه را می دهد تا در زمینه ساختمانی و مهندسی، پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب و غیره مورد استفاده قرار گیرد. اما چسب های اپوکسی به کاربردهای ساختمانی و صنعت محدود نمی شوند، در واقع در هر برنامه کاربردی قابل استفاده هستند. معمولا از رزین اپوکسی در ساخت وسایل نقلیه، اسنوبرد، هواپیما و دوچرخه ها نیز استفاده می شود. به طور کلی، اپوکسی به دلیل ویژگی های متنوع از جمله انعطاف پذیری، سختی، مات و یا شفاف بودن کاربردهای مختلفی دارد.

   چسب های اپوکسی

   چسب های اپوکسی بخش عمده ای از گروه چسب ها به نام چسب های ساختاری یا چسب های مهندسی را شامل می شوند که شامل پلی اورتان، اکریلیک، سیانوآکریلات) (cyanoacrylate  و سایر مواد شیمیایی می باشند. این نوع چسب ها که کارایی بسیار بالایی دارند در ساخت هواپیما، خودرو، دوچرخه،  قایق،  چوب بازی گلف، اسکی، اسنوبرد و سایر کاربردهایی که نیازمند به مقاومت بالا می باشند، استفاده می شوند. چسب های اپوکسی می توانند تقریباً برای هر کاری مناسب باشند. آنها می توانند به عنوان چسب برای چوب، فلز، شیشه، سنگ و برخی از پلاستیک ها مورد استفاده  قرار بگیرند. آنها می توانند به طور انعطاف پذیر یا سفت و سخت، شفاف یا مات و رنگی تهیه شوند. همچنین می توانند مراحل چسباندن را سریع یا آرام انجام دهند. چسب های اپوکسی نسبت به سایر چسب های معمولی به گرما و مواد شیمیایی مقاومت بهتری نشان می دهند.

   به طور کلی، چسب های اپوکسی که با گرما عمل آوری می شوند نسبت به آن دسته از چسب های اپوکسی که در دمای اتاق عمل آوری می شوند، در برابر گرما و مواد شیمیایی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند. استحکام چسب های اپوکسی در دماهای بالاتر از 350 درجه فارنهایت یا 177 درجه سانتی گراد تنزل پیدا می کند. برخی از اپوکسی ها با قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش عمل آوری می شوند. چنین اپوکسی هایی معمولاً در شیشه عینک، فیبر نوری و الکترونیک نوری مورد استفاده قرار می گیرند. در گذشته از اپوکسی دارای حلال و بدون حلال استفاده می کردند. اما طبق جدیدترین تکنولوژی ها امروزه از اپوکسی ناشی از آب( waterborne) استفاده می کنند. این امر باعث شده تا از خوردگی لوازم فلزی محافظت شود.

   مگاتایت تولید کننده انواع چسب اپوکسی دوجزئی برای مصارف مختلف در صنایع ساختمان سازی، پتروشیمی، نفت، گاز، نیرو، آب و فاضلاب می باشد.

   ماندگاری تعمیرات و بازسازی با اپوکسی

   به دلیل خاصیت چسبندگی زیاد، بسیاری از مصرف کنندگان از رزین اپوکسی برای ترمیم و نگهداری مصالح، تجهیزات و همچنین لوازم خانگی خود استفاده می کنند. ترک بتن، شکستگی انواع سنگ، یا اقلام شکننده مانند کاشی، سرامیک، شیشه و چینی را می توان با سرعت با استفاده از رزین اپوکسی فیکس کرد. چوب، فلز، لاستیک یا سایر مواد مشابه نیز می توانند با اپوکسی به خوبی ترمیم شوند. با استفاده از رزین اپوکسی بر روی قطعه شکننده، سدی باریک و محکم شکل می گیرد که در طی سال ها این اتصال باقی خواهد ماند. برای تعمیرات و بازسازی با اپوکسی به دو نکته دقت داشته باشید، سطح مورد نظر باید فاقد هر گونه گرد و غبار، روغن، چربی و مواد تجزیه کننده باشد و سطح باید کاملا خشک باشد تا اپوکسی به چسبندگی قابل قبولی دست پیدا کند.

   انقلاب اپوکسی در پوشش ها و درزگیر

   یکی دیگر از ویژگی های اپوکسی خاصیت جلوگیری از خوردگی می باشد. برای بسیاری از تجهیزات صنعتی یا لوازم خانگی که به طور معمول با گذر زمان ممکن است دچار زنگ زدگی شوند اپوکسی یک راه حل ایده آل محسوب می شود.

   یکی دیگر از کاربردهای رزین اپوکسی کفپوش های تزئینی است. کفپوش اپوکسی یک کفپوش سازگار با محیط زیست است و به دلیل کاهش نیاز به آفت کش ها و مصرف آب جایگزین خوبی برای کفپوش های سنتی می باشد. کفپوش اپوکسی از سه لایه کلی تشکیل شده است، لایه اول مخصوص بتن، لایه میانی و لایه نهایی یا رویه. از کفپوش اپوکسی می توانید در صنایع داروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی،  صنایع آب و فاظلاب، صنعت مواد شوینده، انبارداری، صنایع حمل و نقل ریلی،  کارخانه های مواد شیمیایی، صنایع رنگرزی، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی استفاده کنید.

   استفاده از رزین اپوکسی در صنعت رنگ

   رنگ اپوکسی که به عنوان پوشش های پودری شناخته می شوند، در بسیاری از کالاهای خانگی مانند خشک کن ها، شستشو دهنده ها، اجاق گاز ها و کالاهای سفید مشابه قابل مشاهده است. معمولا از این نوع رنگ در زمینه های تجاری بیشتر استفاده می شود. رنگ اپوکسی به دلیل تمیزی با آب، سختی بالا و پوشش محافظتی یک گزینه عالی برای لوازم کاربردی است. چدن، آلومینیوم و ​​فولاد نیز فلزات دیگری هستند که با اپوکسی می توانند رنگ بهتری به خود بگیرند.

   کاربردهای اپوکسی به عنوان رنگ و روکش

   روکش های اپوکسی اغلب در صنایع به ویژه در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا آنها نسبت به رنگ های مبتنی بر لاتکس  (latex) و آلکید (alkyd) به گرما مقاوم تر هستند. رنگ های اپوکسی با قرار گرفتن در معرض پرتوهای اشعه ماوراء بنفش امکان خراب شدن دارند که به اصطلاح به
   آن گچ زدگی می گویند
   . اپوکسی ها به عنوان روکش پودری برای واشرها، خشک کن ها و سایر کالاهای سفید مورد استفاده قرار می گیرند. پوشش های پودری اپوکسی (FBE) به طور گسترده برای محافظت در برابر خوردگی لوله های فولادی و اتصالات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، خطوط انتقال آب قابل شرب (فولاد) و میلگرد تقویت کننده بتن، همچنین به عنوان پرایمر برای بهبود چسبندگی رنگ های خودرو و رنگ های دریایی به خصوص در سطوح فلزی که باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی  داشته باشند، مورد استفاده قرار می گیرند.

   برای جلوگیری از زنگ زدگی قوطی ها و ظروف فلزی به خصوص برای مواد غذایی اسیدی مانند گوجه فرنگی اغلب ظروف فلزی را با اپوکسی روکش می کنند. رزین های اپوکسی چندین کاربرد دارند از جمله آن که به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در برابر سایش مکانیکی، واکنش های شیمیایی و تنش گرمایی مقاوم بوده و در مکان هایی مانند تأسیسات صنعتی، پارکینگ های خودرو و مراکز تجاری استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند کاربردهای تزئینی داشته باشند. کفپوش تِرازو terrazzo))، کفپوش تراشه یا خورده چوب و کفپوش مصالح دانه ای رنگی در گروه کفپوش های تزیینی قرار می گیرند.

   نحوه عمل آوری اپوکسی

   اپوکسی ها به روش های گوناگونی عمل آوری می شوند. آنها با اسیدهای چرب حاصل از روغن ها برای تولید استرهای اپوکسی که همانند آلکید ها عمل آوری می شوند، واکنش نشان  می دهند. از میان آنها می توان نمونه های L8 (80٪  روغن برزک) و  D4 (40٪  روغن کم آب) را نام برد. این مواد به عنوان پرایمر  معمولاً با استفاده از استایرن (styrene) برای ساخت استرهای اپوکسی واکنش نشان می دهند. برای ساختن لایه های بسیار مقاوم، از عمل آوری با فنولیک برای ساخت پوشش، عمل آوری استرها با رزین های آمینه و اپوکسی های پیش عمل آوری شده با رزین های آمینه استفاده می شود. اپوکسی های بدون حلال به عنوان آستر کشتی ها به هنگام ساخت و ساز می تواند یکی از بهترین نمونه ها باشد. این محصول با استفاده از سیستم اسپری ایرلس هوای گرم با مخلوط شدن در قسمت بالای وسیله، مورد استفاده قرار گرفته و مشکل حفظ حلال در زیر غشا را که بعدها باعث مشکلاتی همچون چسبندگی می شود را برطرف می کند.

   کاربرد اپوکسی در ابزار و تجهیزات صنعتی

   اپوکسی در ابزارهای صنعتی برای تولید قالب، مدل های اصلی، لمینیت ها، ریخته گری، تجهیزات و سایر وسایل صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول می تواند جایگزین فلز، چوب و سایر ابزار سنتی شده و به طور کلی راندمان را افزایش، هزینه کلی را کاهش و زمان ساخت و ساز را در بسیاری از فرآیندهای صنعتی کوتاه کند. همچنین اپوکسی ها در تولید قطعات تقویت شده با الیاف یا کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرند. آنها گران تر از رزین های پلی استر و رزین های وینیل استر می باشند. اما معمولاً قطعات کامپوزیت ماتریس پلیمر ترموست (thermoset polymer matrix composite) قوی تر و نسبت به دما مقاوم تر هستند.

   اپوکسی موثر در توربین بادی

   رزین های اپوکسی به عنوان ماتریس پیوند دهنده تنها با پارچه های بافت کربن یا شیشه برای تولید کامپوزیت هایی با استحکام بسیار بالا استفاده می شوند. با مشخص کردن وزن، امکان تولید پره های توربین آبی چرخان بلند تر و کارآمدتر با اپوکسی فراهم می شود. علاوه بر این، برای تاسیسات انرژی باد دریایی و ساحلی از رزین های اپوکسی به عنوان پوشش های محافظ بر روی برج های فلزی، ستون های پایه و پایه های بتونی استفاده می شود. برای اطمینان از حفاظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش، طولانی شدن عمر عملیات و کاهش هزینه های نگهداری از پوشش های پلی اورتان آلیفاتیک استفاده می شود.

   ژنراتورهای برقی که از طریق درایو به پره های روتور متصل می شوند، انرژی باد مکانیکی را به انرژی الکتریکی قابل استفاده تبدیل می کنند. این تجهیزات به عایق الکتریکی اپوکسی و خاصیت مقاومت در برابر حرارت بالا متکی هستند. این موارد در خصوص ترانسفورماتورها، آسترها ، فاصله دهنده ها و کابل های کامپوزیتی که آسیاب های بادی را به شبکه ای در اروپا متصل می کنند نیز صدق می کنند.

   اپوکسی در لوازم تفریحی

   معیارهای اصلی تولید کنندگان قطعات ورزشی استحکام بالا و کاهش وزن در لوازم می باشد. اسکی، اسنوبرد، تخته های موج سواری از اپوکسی تقویت شده با فیبر تهیه می شوند. رزین اپوکسی در ساخت قایق های تفریحی بادبانی و کشتی های تجاری و نظامی در ترکیب با چند محور و یک طرفه به صورت پارچه ای نقش اساسی دارد.

   اپوکسی در  صنعت کشتیرانی

   در قسمت دریایی به دو دلیل از اپوکسی استفاده می کنند: اپوکسی چون خواص مکانیکی بهتری نسبت به رزین های پلی استر متداول دارد، برای ساخت تجاری قطعات که میزان قدرت و وزن در آنها اهمیت زیادی دارد استفاده می شود. دلیل دیگر قدرت بالا، خواص پر کنندگی شکاف و چسبندگی عالی نسبت به سایر مواد از جمله چوب می باشد که باعث ایجاد رونق در پروژه های ساخت هواپیما و قایق شده است. پوشش ژل معمولی که با رزین های پلی استر و رزین های وینیلستر ترکیب شده است به سطوح اپوکسی نمی چسبد. در حالی که اپوکسی در صورت استفاده روی سطوح رزین پلی استر بسیار خوب می چسبد. پوشش فلو که معمولاً برای پوشش داخلی قایق های فایبرگلاس پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد نیز با اپوکسی ها سازگار می باشد.

   ساخت قایق با کامپوزیت

   اپوکسی ها در فروشگاه های سخت افزاری فروخته می شوند. معمولاً یک بسته حاوی سخت کننده و رزین جداگانه می باشد که باید بلافاصله قبل از استفاده مخلوط شوند. آنها همچنین به عنوان رزین های تعمیر برای مصارف دریایی در مغازه هایی که قایق  فروخته می شود، یافت می شود. اپوکسی ها در لایه بیرونی یک قایق مورد استفاده قرار نمی گیرند. چرا که در اثر قرار گرفتن در معرض نور UV  از بین می روند. آنها اغلب در هنگام ترمیم و مونتاژ قایق مورد استفاده قرار گرفته و سپس با رنگ های پلی اورتان متداول یا دو جزیی و یا روغن های جلادهنده دریایی که در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند پوشش داده می شوند.

   تفاوت اپوکسی با پلی استر

   مواد اپوکسی تمایل دارند به تدریج سخت شوند. در حالی که مواد پلی استر تمایل دارند به سرعت سخت شوند، به خصوص اگر از کاتالیزور بیشتری استفاده شود. واکنش های شیمیایی در هر دو حالت گرمازا می باشند. مقادیر زیاد در مخلوط باعث ایجاد گرمای بیشتر شده و واکنش را تسریع می بخشد.
   رزین های پلی استر معمولاً از مقاومت کمی برخوردار هستند. مگر اینکه از یک ماده تقویت کننده مانند فیبر شیشه ای استفاده شود. در این حالت نیز نسبتاً شکننده هستند مگر اینکه تقویت شوند، چسبندگی کمی دارند و بسیار ارزان هستند. در مقابل، اپوکسی ها ذاتاً قوی بوده و تا حدودی انعطاف پذیر و چسبندگی عالی دارند.

   رزین های اپوکسی نیاز به یک ترکیب دقیق از دو جزء دارند که یک ماده شیمیایی سوم را تشکیل دهند. با توجه به خصوصیات مورد نیاز، این نسبت ممکن است 1: 1 یا بیشتر از 10: 1 باشد. اما در هر صورت آنها باید به طور دقیق مخلوط شوند. محصول نهایی یک پلاستیک است که نسبت به حرارت بسیار مقاوم می باشد. تا زمانی که آنها کاملاً مخلوط شوند نسبتاً بی اثر هستند. گرچه سخت کننده ها تمایل دارند از نظر شیمیایی فعال تر باشند که در این صورت باید از هوا و رطوبت دور نگه داشته شوند. میزان واکنش را می توان با کنترل دما یا با استفاده از سخت کننده های مختلف تغییر داد که این کار می تواند ماهیت محصول نهایی را نیز تغییر دهد.

   در مقابل، رزین های پلی استر معمولاً به صورت ارتقا یافته در دسترس قرار می گیرند. طوری که قبلاً مخلوط شده اند و از مایع به جامد، هر چند بسیار کند در حال تغییر می باشند. تنها متغیر موجود در این فرآیند استفاده از یک واکنش دهنده بسیار سمی به نام متیل اتیل کتون پراکسید  (MEKP) می باشد. وجود كاتالیزور از ویژگی های مطلوب در محصول نهایی می کاهد. بدین ترتیب باید از مقادیر اندك كاتالیزور استفاده شود تا سخت شدن با سرعت قابل قبولی ادامه پیدا کند. بنابراین میزان عمل آوری پلی استرها از نظر مقدار و نوع کاتالیزور و همچنین دما می تواند قابل کنترل باشد.

   سه روش پیوند اپوکسی

   به عنوان چسب، اپوکسی ها از سه طریق عمل پیوند را انجام می دهند:

    الف) مکانیکی: سطوح پیوند باید زبر باشند.

    ب) مجاورت: رزین های عمل آوری شده از نظر فیزیکی آن قدر نزدیک به سطوح پیوند می باشند که جداسازی آنها سخت می شود.

    ج) یونی: رزین های اپوکسی، پیوندهای یونی را در سطح اتمی با سطوح ایجاد می کنند. 

   گزینه سوم قوی ترین پیوند را در بین گزینه ها دارد. اما رزین های پلی استر تنها با استفاده از دو مورد اول پیوند را تشکیل می دهند که تا حد زیادی باعث کاهش کارایی به عنوان چسب و ترمیم دریایی می شود.

   اپوکسی در صنعت هوافضا

   در صنعت هوافضا، اپوکسی با الیاف تقویت شده و به عنوان ماده ماتریسی ساختاری و چسب ساختاری مورد استفاده قرار می گیرد. تقویت کننده های الیاف معمولی شامل شیشه، کربن، کولار  می باشند.

   موادی مانند چوب و سایر مواد قدیمی با رزین اپوکسی نیز به یکدیگر می چسبند. اپوکسی ها معمولاً بیشتر از انواع دیگر رزین ها از نظر خواص مکانیکی و تخریب محیطی، مقاوم هستند. اوایل طراحان هواپیماهای کوچک و هواپیماهای بدون موتور از اپوکسی مبنی بر کامپوزیت ها استفاده می کردند. سازه های کامپوزیت اپوکسی اشتوتگارت (Akaflieg fs29) امروزه نقش مهمی را در صنعت هوانوردی نظامی برای کاهش وزن بدنه هواپیما دارند.

   به عنوان یک نتیجه گیری، هواپیماهای مدرن نشان داده اند در مصرف سوخت صرفه جویی بهتری صورت گرفته و میزان CO2 کمتری انتشار پیدا کرده است. بیش از 50٪ هواپیماهای جت مانند بوئینگ 787 و ایرباس  A 350از کامپوزیت تشکیل شده اند که مواد اپوکسی نقش اصلی را دارند. فن آوری پردازش در قطعات ایرباس 350  A و قطعات بوئینگ   787، ( Prereg) و قالب سازی انتقال رزین (RTM) می باشند که به ویژه در صنعت هوانوردی شهری و صنعت هوانوردی نظامی موثر می باشند. فن آوری های پردازش و تزریق رزین هنگام ساخت هواپیماهای کوچک و هواپیمای بدون موتور نیز استفاده می شوند.

   کامپوزیت ها در صنعت خودرو

   تولید کنندگان عمده خودرو و کامیون، کامپوزیت های شیشه و الیاف کربن را برای تولید انبوه در نظر می گیرند. از این محصول در قسمت های ساختاری بدنه خودرو مانند گلگیر، صندوق عقب و کاپوت استفاده می شوند. استفاده از فنرهای تیغه ای کامپوزیت به ویژه در کامیون های سبک ظرفیت محموله را افزایش می دهد. با جایگزین کردن فنرهای تیغه ای کامپوزیت با فولاد، 50٪  وزن کاهش پیدا می کند. نسل جدید خودروها به ویژه خودروهای برقی به شاسی و سایر سازه های قابل توجه که از فیبر کربن پلیمری تقویت شده (CFRP) ساخته شده اند، نیاز دارند.

   رزین اپوکسی در سیستم های الکترونیک

   رزین اپوکسی در صنعت الکترونیک نقش مهمی را ایفا می کند. از رزین اپوکسی در تولید عایق ها، موتورها، ترانسفورماتورها و ژنراتورها استفاده می شود. از آنجا که رزین های اپوکسی عایق های فوق العاده ای هستند و از گرد و غبار و رطوبت در مدارهای کوتاه محافظت می کنند، یکی از رزین های اصلی مورد استفاده در ایجاد مدار محسوب می شوند.

   جایگاه اپوکسی در صنعت الکترونیک

   در صنعت الکترونیک، رزین های اپوکسی که در مدارهای مجتمع قالب گیری، ترانزیستورها، مدارهای هیبریدی و ساخت برد مدار چاپی مورد استفاده قرار می گیرند رزین های اصلی به شمار می آیند. بزرگ ترین حجم نوع برد مدار، یک برد  FR-4می باشد که از لایه های پارچه ای شیشه ای تشکیل شده و توسط یک رزین اپوکسی به یک کامپوزیت متصل می شود. از رزین های اپوکسی برای اتصال فویل مسی به بسترهای برد مدار نیز استفاده می شود. از آن جا که این برنامه ها نیاز به خاصیت خاموش کننده خودکار دارند، از رزین های اپوکسی مقاوم در برابر شعله یا فرمولاسیون اپوکسی با افزودنی های مقاوم در برابر شعله استفاده می شود.

   اپوکسی عایق مناسب برای ولتاژهای متوسط ​​و زیاد

   مواد ریخته گری الکتریکی، مواد پلیمری فرموله شده ای می باشند که در تجهیزات تولید، انتقال و توزیع نیروی الکتریکی، دستگاه ها، قطعات الکترونیکی و الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. در چنین فرمول هایی رزین اپوکسی مربوط به صنعت برق و الکترونیک از نظر ولتاژ از 400 کیلو ولت به 1 ولت کاهش پیدا می کند. هدف از این محصولات عایق کاری، محافظت یا پوشش محیط یا دستگاه های موجود در محیط از جریان الکتریکی می باشد.

   رزین های اپوکسی مبنی بر بیسفنل، با استفاده از انیدریدهای دی کربوکسیلیک dicarboxylic) (anhydrides یا آمین ها، برای مصارف داخلی استفاده می شوند. رزین های اپوکسی سیکلوآلیفاتیک (Cycloaliphatic) ، ترجیحا 1،2سیکلوهگزانی دی کربوکسیلیک اسید (Cyclohexanedicarboxylic acid) ، بیس (2،3 اپوکسی پروپیل epoxypropyl) استر، در ترکیب با انیدریدهای دای کربوکسیلیک سیکلوآلیفاتیک (cycloaliphatic dicarboxylic anhydrides)  و گرد سیلیس سیلانیزه( silanised silica flour) پایه ای برای عایق الکتریکی مقاوم در فضای باز محسوب می شوند. به عنوان مثال: تولید عایق ها، آسترها، و ترانسفورماتورها.

   اپوکسی در صنعت نفت و پتروشیمی

   از اپوکسی ها می توان برای پیوند لایه های انتخابی در مخزنی که بیش از حد آب نمک تولید می کند استفاده کرد. این روش عملیات تصفیه آب خاموش نام دارد.

   آثار هنری با اپوکسی

   زمانی که رزین اپوکسی با رنگدانه مخلوط می شود می توان به عنوان یک وسیله نقاشی از آن استفاده کرد. آن را به صورت لایه لایه بر روی یکدیگر می ریزند تا یک تصویر کامل شکل بگیرد. همچنین از رزین اپوکسی در جواهرات، تزئینات، برچسب ها و کارهای دکوپاژ هنری بر روی پیشخوان ها و میزها استفاده می کنند.

   برای دریافت مشاوره یا استعلام قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید

   همچنین در وبلاگ مگاتایت مطالعه کنید

   چسب اپوکسی مگاتایت SF

   چسب اپوکسی مگاتایت SF

   چسب اپوکسی دو جزئی فوری  Megatite SF چسب اپوکسی مگاتایت SF چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی  و خاصیت عدم  شررگی و پرکنندگی که جهت اتصال و تعمیر...

   چسب اپوکسی مگاتایت FL

   چسب اپوکسی مگاتایت FL

   چسب اپوکسی دو جزئی Megatite FL چسب اپوکسی Megatite FL  چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی می باشد که میتوان آن را به صورت لایه ای نازک اعمال  کرده...

   چسب اپوکسی مگاتایت RT

   چسب اپوکسی مگاتایت RT

   چسب اپوکسی دو جزئی Megatite RT چسب اپوکسی دوجزئی Megatite RT چسبی با پخت محیطی  است که بعد از پخت در در دمای محیط به استحکام مکانیکی و شیمیایی...