اصول نصب نقطه ای سنگ اسلب با چسب اپوکسی در نمای ساختمان

چگونه سنگ اسلب و نمای ساختمان را با چسب اپوکسی بصورت نقطه ای نصب کنیم؟

چسب اپوکسی یک روش نوین برای نصب سنگ اسلب در نمای ساختمان محسوب می شود. این محصول کامپوزیتی به دلیل مزایای بسیار بالایی که دارد مورد استقبال کارفرمایان و اسلب کارهای زیادی قرار گرفته است. با این حال هنوز درصد زیادی از افراد به دلیل عدم آشنایی با این محصول قدرتمند از روش های سنتی مانند دوغاب ماسه و سیمان نمای ساختمان را اجرا می کنند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با روش نصب نقطه ای سنگ اسلب آشنا کنیم و بصورت گام به گام نحوه کار را به شما آموزش دهیم.

کاربرد چسب اپوکسی در صنعت ساختمان سازی

اجازه دهید ابتدا کمی با کاربرد چسب اپوکسی در صنعت ساختمان آشنا شویم تا یک دید کلی از موضوع بدست آوریم.

چسب اپوکسی از جمله چسب های ساختاری است که برای مصارف صنعتی و ساختمانی کاربرد بسیار زیادی دارد و با چسب های معمولی که در منزل استفاده می کنیم بسیار متفاوت می باشد. زیرا قابلیت های آن با توجه به حیطه ای که در آن استفاده می شود، کاملا متفاوت است.

 

کاربرد های چسب اپوکسی در صنعت ساختمان:

  • جهت اتصال سطوح همجنس و ناهمجنس بکار می رود
  • قابلیت استفاده بر روی کلیه ی سطوح را دارا می باشد و بسیار آسان استفاده می شود
  • قابلیت پخت محیطی
  • سطوح ناهمجنس را به طور دائمی به یکدیگر مورد اتصال قرار می دهد
  • تنش را به طور یکنواخت توزیع می کند
  • دارای قابلیت پوشش تعمیراتی برای انواع تجهیزات و لوازم می باشد
  • دارای پوشش مقاوم به خوردگی
  • برای نشتی گیری خطوط در حال سرویس به کار می رود که البته این مورد کاربردش در صنعت است

البته ما در مقاله “کاربرد چسب اپوکسی در صنعت ساختمان سازی” مفصل به این موضوع  پرداخته ایم که پیشنهاد می کنیم آن را نیز مطالعه کنید.

انواع سنگ نما

سنگ نمای گرانیت

یکی از پرکاربردترین سنگ ها در نمای سنگی، سنگ گرانیت است. این سنگ دارای ظاهری شفاف و زیبا بوده و از استحکام و مقاومت بالایی در برابر سایش و تغییرات آب و هوایی برخوردار می باشد. این سنگ دارای ظاهری زیبا و درخشان است. از این رو باید برای چسباندن آن از چسبی روشن استفاده کنید تا به زیبایی نما، آسیبی وارد نشود.

سنگ نمای مرمر

یکی از زیباترین و گران ترین سنگ های نما، سنگ مرمر است. این سنگ در رنگ های مختلفی، از معادن استخراج می شود. یکی از ویژگی های که این سنگ را از دیگر محصولات جدا می کند، قابلیت مرمر در عبور دادن نور از خود می باشد. به همین سبب هم بهترین چسب اپوکسی برای نصب این سنگ، چسبی با رنگ روشن می باشد.

سنگ نمای تراورتن

سنگ نمای تراورتن را می توان در رنگ های تیره و روشن تهیه کرد. این سنگ دارای ظاهری ابر و بادی است و مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد. چنانچه قصد استفاده از سنگ تراورتن در نصب نمای ساختمان خود را دارید، باید از چسب سنگ اپوکسی روشن استفاده کنید. زیرا این سنگ شفاف است و به هنگام تابش نور می تواند آن را منعکس نماید.

 روش های نصب خشک سنگ نمای ساختمان

برای نصب سنگ اسلب دو روش کلی وجود دارد. یکی به روش خشک و دیگری به روش خیس. در روش خیس معمولا از ملات ماسه و سیمان استفاده می شود که یک روش سنتی محسوب می شود. اما روش خشک به چند روش دیگر تقسیم می شود که در زیر هر کدام را بصورت مفصل بررسی می کنیم.

نصب سنگ اسلب نمای ساختمان با اسکوپ پلنت

در این سیستم سنگ نما را توسط زیرسازهای آلومینیومی و بدون استفاده از نیروی چسبندگی بر روی سازه اصلی اعمل می شود. این روش برای سنگ های نازک چندان کاربردی ندارد و لازم هست سنگ از زخامنت نسبی برخوردار باشد. علاوه بر این هزینه بالای زیرسازی آلومینیومی و سرعت پایین اجرا باعث شده این روش در بسیاری از پروژه مقرون به صرفه نباشد.

 

نصب سنگ نما با پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک یکی از روش های قدیمی نصب سنگ نما است که برای محکم کاری و جلوگیری از ریزش نما، سنگ را با پیچ و رولپلاک به دیوار نصب می کنند. این روش به خاطر افت شدید زیبایی نمای ساختمان زمانی استفاده می شود که سنگ نمای ساختمان در خطر ریزش قرار دارد. با این حال هزینه بسیار بالایی دارد و سرعت اجرای آن پایین است.

 

نصب سنگ نمای ساختمان با سازه فلزی و چسب اپوکسی

در این روش ابتدا سطح دیوار را با یک سازه فلزی زیرسازی می کنند و سپس سنگ اسلب نمای ساختمان را با چسب اپوکسی بر روی آن سازه نصب می کنند. این روش مناسب مکان هایی است که در آن دیوار مورد نظر قدرت کافی برای نگه داشتن سنگ را ندارد، یا اختلاف سطح دیوار بیش از 5 سانتی متر است.

 

نصب سنگ نمای ساختمان با چسب اپوکسی به روش نصب نقطه ای

در صورتی که سطح نمای ساختمان از استحکام کافی و همینطور اختلاف سطح مناسبی برای نصب سنگ برخوردار باشد، می توان سنگ نمای ساختمان را بدون زیرسازی و تنها با چسب اپوکسی نصب کرد. در این روش ابتدا سطح سنگ را با یک ابزار می سابیم، سپس لقمه های چسب را به شکل قیفی در پشت سنگ قرار می دهیم. نصب سنگ نمای ساختما با چسب اپوکسی یکی از مقاوم ترین و مقرون به صرفه ترین روش های نصب سنگ نما می باشد.

اصول لقمه گذاری چسب اپوکسی بر پشت سنگ در روش نصب نقطه ای سنگ نمای ساختمان

همانطور که در روش “نصب سنگ نما با چسب اپوکسی به روش نصب نقطه ای” اشاره شد، شما باید لقمه های چسب اپوکسی را مانند بستنی قیفی در پشت سنگ قرار دهید و بعد آن را به سطح مورد نظر نصب کنید. اما اینکه لقمه های چسب را در کدام قسمت سنگ یا با چه فاصله ای قرار دهید، نیازمند یک الگوی استاندارد می باشد. در تصویر زیر ما الگوی لقمه گذاری چسب اپوکسی بر پشت سنگ‌های مربعی و مستطیلی را برای شما تهیه کرده ایم

نحوه لقمه گذاری چسب اپوکسی بر پشت سنگ

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، لقمه های چسب اپوکسی می بایست بصورت منظم در پشت سنگ قرار گیرند. توجه داشته باشید که فاصله بین دو لقمه معمولا بین 25 الی 30 سانتی متر می‌باشد. البته اصول کار را می توانید بصورت ویدئویی در زیر مشاهده کنید.

راهنمای ویدئویی اصول لقمه گذاری پشت سنگ های مربعی

 راهنمای ویدئویی اصول لقمه گذاری پشت سنگ های مستطیلی

چه نوع چسب اپوکسی برای نصب سنگ نما بهتر است؟

برای نصب سنگ نمای ساختمان چسب های مختلفی در بازار موجود می باشد که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند. ما پیشنهاد می کنیم از چسب اپوکسی دوجزئی استفاده کنید. چرا که این محصولات کامپوزیتی از قدرت چسبندگی بسیار بالایی برخوردار هستند.

تا همین چند سال سهم عمده مصرف چسب های اپوکسی متعلق به برند‌های خارجی بود. اما تحریم ها و محدودیت های مختلف یک صد بزرگ برای ورود محصولات خارجی به داخل کشور شد. از طرفی دیگر، همین موضوع باعث شد چسب های تقلبی زیادی با نام برندهای خارجی روانه بازار شود.

امروزه به برکت وجود شرکت هایی مانند مگاتایت دیگر نیازی به چسب های خارجی نیست. چرا که محصولات این شرکت با استانداردهای جهانی تولید می شوند و از لحاظ کیفی مشابه برند های خارجی می باشد. چسب‌های اپوکسی مگاتایت شما را از نگرانی تقلبی بودن چسب رها می کند و کیفیتی برابر با چسب های خارجی را به شما به همراه دارد. در ادامه دو مدل از چسب‌های اپوکسی مگاتایت که برای مصارف ساختمان سازی طراحی شده اند را با هم بررسی می کنیم.

 

چسب اپوکسی Megatite C

چسب اپوکسی Megatite C، رنگ شفافی دارد و بهترین گزینه برای مواردی است که لازم هست رنگ چسب به زیبایی سنگ آسیب نرساند. از این چسب قدرتمند برای چسباندن سطوح بتنی، چوبی، پلیمری و فلزی و همچنین درزبندی و تعمیرات استفاده می گردد. مقاومت شیمیایی بالا و حفظ قدرت چسبندگی حتی در زمان غوطه ور شدن طولانی مدت در آب بعد از پخت، از ویژگی های منحصر به فرد این محصول می باشد.

چسب اپوکسی Megatite S

این چسب اپوکسی دوجزئی قابلیت چسبندگی فوق العاده ای دارد که به عنوان یکی از بهترین چسب‌های اپوکسی برای نصب سنگ نما شناخته می شود. این محصول دارای قابلیت پخت در دمای محیط بوده و می‌تواند برای چسباندن سطوح سنگی، بتنی، فلزات، و همچنین درزگیری و تعمیرات مورد استفاده قرار گیرد

مقایسه فنی چسب مگاتایت با نمونه های خارجی

همان گونه که در بخش های قبلی نیز گفته شد، چسب سنگ اپوکسی Megatite S و Megatite C، به خوبی با محصولات مشابه خارجی رقابت می کنند. بسیاری از محصولات خارجی دارای استحکام کششی، برشی و فشاری بالایی می باشند. اما این محصولات نیز چیزی از آنها کم ندارند. Megatite S، دارای استحکام کششی 27 مگاپاسکال بوده و Megatite C، با داشتن استحکام کششی 55 مگاپاسکال، می تواند در برابر فشارهای وارده مقاومت خوبی از خود نشان دهد. در ضمن Megatite S دارای استحکام برشی 13.5 مگاپاسکال است. بنابراین با استفاده از این چسب می توانید از آسیب ناپذیری اتصال سنگ ها به سطح مورد نظر، مطمئن باشید. استحکام فشاری و خمشی در Megatite S، به ترتیب برابر با 80 و 17 مگاپاسکال است. Megatite C نیز با داشتن استحکام فشاری و خمشی در حدود 60 و 25 مگاپاسکال، قادر است در برابر چسب سنگ های خارجی قد علم کند.

مگاتایت تولید کننده انواع چسب اپوکسی دوجزئی برای مصارف مختلف در صنایع ساختمان سازی، پتروشیمی، نفت، گاز، نیرو، آب و فاضلاب می باشد.

سخن پایانی

امروزه با افزایش استفاده از سنگ ها برای نماکاری ساختمان ها، استفاده از چسب سنگ اپوکسی نیز در حال افزایش است. برند مگاتایت با تکیه بر دانش متخصصان خود، چسب های اپوکسی با قابلیت های منحصر به فرد تولید کرده است. دو محصول Megatite S و Megatite C که از چسب های تولید شده در این برند هستند، جزو بهترین چسب اپوکسی های سنگ به شمار می آیند. با استفاده از این محصولات، می توانید نمای سنگی زیبایی داشته و از طول عمر بالای آن مطمئن باشید.

برای دریافت مشاوره یا استعلام قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید

همچنین درشبکه دانش مگاتایت مطالعه کنید:

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی دو جزئی فوری  Megatite SF چسب اپوکسی مگاتایت SF چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی  و خاصیت عدم  شررگی و پرکنندگی که جهت اتصال و تعمیر...

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite FL چسب اپوکسی Megatite FL  چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی می باشد که میتوان آن را به صورت لایه ای نازک اعمال  کرده...

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite RT چسب اپوکسی دوجزئی Megatite RT چسبی با پخت محیطی  است که بعد از پخت در در دمای محیط به استحکام مکانیکی و شیمیایی...