آموزش اصول تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی با چسب اپوکسی

چگونه با چسب اپوکسی شفت یا شافت فلزی را تعمیر و ترمیم کنیم؟

از شفت یا شافت فلزی برای انتقال نیرو استفاده می شود. این قطعه فلزی به دلیل عوامل مختلف می تواند دچار پوسیدگی یا شکاف شود. در این مواقع معمولا شفت را تعویض می کنند. این موضوع هزینه و زحمت زیادی به همراه دارد. با این حال اما نگران نباشید، شما می توانید به سادگی و با هزینه پایین شفت را با چسب اپوکسی مگاتایت تعمیر و ترمیم کنید. بنابراین، با ما باشید تا در این مقاله شما را به صورت تصویری با اصول تعمیر و ترمیم شفت آشنا کنیم.

آموزش ویدئویی تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی با چسب اپوکسی

در صورتی که زمان کافی برای مطالعه این مقاله را ندارید، می تواند در ویدئویی زیر اصول کار را مشاهده کنید.

شفت فلزی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به زبان ساده شفت یا شافت فلزی (shaft) یک میله فلزی است که در صنایع مختلف برای انتقال نیروی چرخشی به یک سازه دیگر استفاده می شود. از شفت یا شافت فلزی در موتورها برای سوار کردن کلاچ، چرخ زنجیر، چرخ دنده و دسته لنگ ها استفاده می شود. از لحاظ ظاهری شفت مانند یک لوله فلزی است و نسبت به کاربرد آن اندازه و انواع مختلفی دارد.

انواع شفت یا شافت فلزی

شفت یا شافت بر اساس متریال آن به سه دسته تقسیم می شود:

  • شفت فولادی
  • شفت هارد
  • شفت هارد کروم

مزایای چسب اپوکسی جهت تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی

 با توجه به این که شفت در معرض تنش های مکانیکی، حرارتی و سایشی قرار دارد، در دراز مدت می تواند دچار پوسیدگی یا شکاف های جزئی شود. برای تعمیر شافت یا همان شفت فلزی می توان از چسب اوکسی استفاده کرد.

چسب اپوکسی یک ماده کامپوزیتی است که از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است و قدرت بسیار بالایی برای تعمیر و ترمیم تجهیزات صنعتی مانند شفت دارد. استحکام چسب اپوکسی در حدی است که بعد از خشک شدن می توانید آن را توسط دستگاه تراشکاری بتراشید.

کاهش هزینه، اجرای آسان و سرعت بالای عملیات، قابلیت استفاده در دماهای بالا و محیط های خورنده شیمیایی، امکان تراشکاری، بازیابی استحکام اولیه شفت بعد از ترمیم و افزایش طول عمر از جمله مزایایی است که چسب اپوکسی برای شما به ارمغان می آورد

لذا، در صورتی که قصد تعمیر تجهیزات صنعتی را دارید، چسب اپوکسی یک انتخاب مناسب و قابل اطمینان برای شما خواهد بود.

مراحل و اصول تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی با چسب اپوکسی

قدم اول: آماده سازی چسب اپوکسی جهت ترمیم و تعمیر شفت

قبل از شروع لازم هست چسب اپوکسی را در دمای اتاق (25 درجه سانتی گراد) به مدت 24 ساعت نگه داری کنید. این کار برای افزایش خواص عملکردی چسب ضروری است.

قدم دوم: تراش کاری سطح

بعد از اینکه چسب اپوکسی را آماده کردید، وقت آن است که شفت فلزی را در دستگاه تراشکاری قرار دهید و محل مورد نظر را تراش دهید تا قسمت های زنگ زده و سست جدا شوند. عمق تراش می تواند نسبت به شفت شما متغییر باشد اما حداقل باید 2 میلی متر باشد.

درصد ترکیبی چسب اپوکسی مگاتایت PM

قدم سوم: ترکیب چسب اپوکسی مگاتایت PM

برای تعمیر و ترمیم شفت فلزی لازم هست از یک چسب قدرتمند استفاده کنید. چسب اپوکسی مگاتایت PM یک چسب صنعتی است که استحکام فوق العاده بالایی دارد.

در این مرحله دستگاه تراشکاری را خاموش کنید و چسب اپوکسی مگاتایت PM را به نسبت یک به چهار (یک واحد هاردنر و چهار واحد رزین) و به مدت 2 دقیقه خوب ترکیب کنید. تا جایی که رنگ چسب یک نواخت شود.

درصد ترکیبی چسب اپوکسی مگاتایت PM

قدم چهارم: لایه گذاری چسب اپوکسی بر روی شفت فلزی

بعد از اینکه چسب اپوکسی را به خوبی ترکیب کردید، آن را با استفاده از کاردک به صورت دستی روی سطح تراش شده لایه گذاری کنید. چسب را طوری لایه گذاری کنید که محل تراش شده کامل پر شود. این پروسه با چرخاندن شفت فلزی همراه است. به بیان دیگر، با یک دست شفت فلزی را آرام بچرخانید و با دست دیگر ملات چسب اپوکسی را روی سطح مورد نظر لایه گذاری کنید.

درصد ترکیبی چسب اپوکسی مگاتایت PM

قدم پنجم: مسطح کردن سطح چسب اپوکسی قبل از خشک شدن

حال دستگاه تراشکاری را روشن کنید و با سرعت پایین سطح چسب را مسطح کنید. تا جایی که هیچ پستی یا بلندی وجود نداشته باشد و سطح چسب با سطح شفت فلزی همسطح باشد. دقت کنید تا سرعت دستگاه تراشکاری بالا نباشد تا بتوانید کنترل کامل روی کار داشته باشید. در صورت نیاز می توانید چسب اپوکسی بیشتری به سطح کار اضافه کنید.

قدم ششم: خشک کردن چسب اپوکسی

در این مرحله دستگاه تراشکاری را خاموش کنید و شفت را یک ساعت به حال خود رها کنید تا خشک شود. چسب اپوکسی طی یک ساعت بعدی به استحکام اولیه می رسد اما بعد از 24 ساعت به بالاترین استحکام می رسد.

درصد ترکیبی چسب اپوکسی مگاتایت PM

قدم هفتم: تراشکاری و صیقل دادن سطح چسب اپوکسی روی شفت فلزی

بعد از اینکه چسب اپوکسی به پخت کامل رسید، یعنی سفت شد، وقت آن است که دستگاه را دوباره روشن کنید و سطح چسب را تراشکاری کنید. بله درست متوجه شدید. چسب اپوکسی را تراشکاری کنید. چسب اپوکسی مگاتایت PM بعد از خشک شدن به اندازه ای سفت می شود که قابلیت تراشکاری پیدا می کند.

قدم آخر: تمیزکاری سطح کار

حین عملیات تراشکاری تراشه های زیادی از چسب اپوکسی در اطراف پخش می شود و محل مورد نظر را آلوده می کند. لذا لازم هست در انتهای کار با یک دستمال خشک سطح کار را تمیز کنید.

 چسب اپوکسی مگاتایت PM برای تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی

قبل از اینکه بحث را به پایان برسانیم بهتر هست با چسب اپوکسی مگاتایت PM که  برای تعمیر و ترمیم شفت یا شافت فلزی مورد استفاده قرار گرفت، آشنایی بیشتری داشته باشیم.

Megatite PM یک چسب اپوکسی دو جزئی با پخت محیطی است که بر پایه رزین اپوکسی و هاردنرهای امینی می باشد. این چسب دوجزئی برای طیف وسیعی از فلزات و محصولات بر پایه ی فایبرگلاس  از قبیل  SMC, ABS ,GRE , GRP و غیره طراحی شده است.

 کاربرد چسب اپوکسی مگاتایت PM

از Megatite PM می توان جهت چسباندن اتصالات Taper/Taper در لوله ها و اتصالات فایبرگلاس درخطوط انتقال مایعات، نشتی گیری فوری لوله های در حال سرویس دهی، تعمیر و ترمیم شفت فلزی و اتصال انواع سطوح فلزی و فایبرگلاس استفاده نمود.

 

خواص کلیدی چسب اپوکسی مگاتایت PM

  • مقاومت دمایی تا 100 درجه سانتی گراد
  • مقاومت عالی در مقابل اکثر مواد شیمیایی
  • دارای خاصیت تیکسوتروپیک
  • قابل استفاده جهت قطعات فایبرگلاس GRV, GRVE, GRP و فلزات
  • قابل پخت در دمای محیط
  • افزایش خواص عملکردی با پخت تکمیلی

مگاتایت تولید کننده انواع چسب اپوکسی دوجزئی برای مصارف مختلف در صنایع ساختمان‌سازی، پتروشیمی، نفت، گاز، نیرو، آب و فاضلاب می باشد.

سخن پایانی

چسب اپوکسی یک گزینه عالی برای ترمیم و تعمیر تجهزات و دستگاه های صنعتی است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تمامی مراحل تعمیر و ترمیم شفت یا شافت قلزی با چسب اپوکسی آشنا کنیم. این مطالب توسط تیم محتوا مگاتایت تهیه گردیده است و برای تولید آن زحمت زیادی کشیده شده است. در صورتی که در مورد هر از مطالب سوال یا انتقادی دارید می توانید در زیر برای ما زیر همین پست کامنت کنید.

برای دریافت مشاوره یا استعلام قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید

همچنین درشبکه دانش مگاتایت مطالعه کنید:

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی دو جزئی فوری  Megatite SF چسب اپوکسی مگاتایت SF چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی  و خاصیت عدم  شررگی و پرکنندگی که جهت اتصال و تعمیر...

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite FL چسب اپوکسی Megatite FL  چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی می باشد که میتوان آن را به صورت لایه ای نازک اعمال  کرده...

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite RT چسب اپوکسی دوجزئی Megatite RT چسبی با پخت محیطی  است که بعد از پخت در در دمای محیط به استحکام مکانیکی و شیمیایی...