اصول تعمیر و نشتی گیری لوله آنلاین با چسب اپوکسی

چگونه با چسب اپوکسی نشتی لوله آنلاین را تعمیر کنیم؟

یکی از بزرگترین چالش های صنایع مختلف تعمیر نشتی لوله های آنلاین و خطوط در حال سرویس دهی است. از آنجایی که امکان قطع جریان این خطوط وجود ندارد نشتی گیری می تواند کاری بسیار سخت و هزینه بر باشد. چسب اپوکسی به عنوان یک ماده چسبنده بسیار قوی یک روش نوین و باصرفه جهت تعمیر نشتی خطوط  می باشد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت تصویری با اصول تعمیر و نشتی گیری لوله آنلاین آشنا کنیم.

مزایای چسب اپوکسی جهت تعمیر و نشتی گیری لوله های آنلاین و در حال سرویس

عوامل طبیعی مانند رطوبت، باران، و تغییرات دمایی هوا می تواند در طولانی مدت باعث تخریب تاسیسات صنعتی شود. از جمله خطوط انتقال مایعات در صنایع پیشرفته مانند نفت، گاز و پتروشیمی، آب و فاضلاب، که در صورت نشتی می تواند خطرات و هزینه های زیادی به همراه داشته باشد.

امروزه چسب اپوکسی یکی از بهترین متریال های چسبنده جهت انجام تعمیرات تجهیزات صنعتی می باشد. علاوه بر تعمیر، چسب اپوکسی به دلیل خاصیت شیمیایی و فیزیکی آن، می تواند از تجهیزات صنعتی در طولانی مدت محافظت کند. چرا که این ماده فوق العاده مستحکم بوده و در برابر عوامل زمین شناختی و محیطی بسیار مقاوم است.

لذا، در صورتی که قصد تعمیر تجهیزات صنعتی را دارید، چسب اپوکسی یک انتخاب مطمئن و قابل اطمینان برای شما خواهد بود.

چسب های صنعتی مگاتایت جهت تعمیر و نشتی گیری لوله های در حال سرویس

قبل از اینکه در مورد مراحل و نحوه نشتی گیری لوله آنلاین و در حال سرویس دهی صحبت کنیم، بهتر هست با چسب هایی که جهت این منظور استفاده می شوند آشنا شویم.

به صورت کلی ما با دو حالت تعمیری لوله روبرو هستیم.

 1. لوله یا خط در حال سروی دهی است
 2.  لوله یا خط در حال سرویس دهی نیست

در صورتی که لوله و خط در حال سرویس دهی باشد، یا به بیانی دیگر در داخل لوله یا خط جریان مایعات جاری باشد، ما به دو نوع چسب نیاز خواهیم داشت.

 1. چسب اپوکسی مگاتایت UN (چسب فوری)
  جهت قطع فوری و اورژانسی جریان نشتی لوله
 2. چسب اپوکسی مگاتایت PM (چسب صنعتی)
  جهت تعمیر دائمی نشتی لوله

برای این که ما یک نشتی یک لوله آنلاین یا در حال سرویس دهی را تعمیر کنیم، ابتدا لازم هست تا جریان نشتی را فورا قطع کنیم. چون بدون این کار امکان تعمیر وجود نخواهد داشت. بنابر این ما از چسب مگاتایت UN که یک چسب فوری است، به منظور قطع جریان نشتی استفاده می کنیم. چرا که این چسب جهت تعمیرات اورژانسی است و در دمای 25 درجه سانتی گراد در عرض 10 دقیقه سفت می شود.

بعد از اینکه جریان نشتی قطع شد و محل نشتی خشک شد، ما به راحتی می توانیم از چسب مگاتایت PM استفاده کنیم و نشتی را بصورت دائم تعمیر کنیم.

اما در صورتی که لوله یا خط در حال سرویس دهی نیست، یعنی هیچ جریانی در لوله جاری نیست، کار نشتی گیری به مراتب آسان تر خواهد بود. چرا که در این صورت ما با وضعیت فوری روبرو نیستیم. بنابراین شما به چسب فوری نیازی نخواهی داشت.

کاربرد چسب اپوکسی مگاتایت در صنایع مختلف

 •  انتقال نفت خام
 • خطوط انتقال مایعات خورنده
 • خطوط آب آتش نشانی
 • خطوط آب شرب
 • سیستم های خنک کننده با آب دریا
 • پساب صنعتی
 • سکو های دریایی و فرا ساحلی

علاوه بر این، این چسب می تواند جهت اتصال taper/taper در لوله ها و اتصالات فایبرگلاس در خطوط انتقال مورد استفاده قرار گیرد.

خواص کلیدی چسب اپوکسی مگاتایت PM

 • مقاومت دمایی تا 100 درجه سانتی گراد
 • مقاومت عالی در مقابل اکثر مواد شیمیایی
 • دارای خاصیت تیکسوتروپیک
 • قابل استفاده جهت قطعات فایبرگلاس GRV, GRVE, GRP و فلزات
 • قابل پخت در دمای محیط
 • افزایش خواص عملکردی با پخت تکمیلی

ابزارهای مورد نیاز جهت تعمیر و نشتی گیری لوله و خطوط آنلاین در حال سرویس دهی

ابزارهای مورد نیاز

 • سوهان فلز تخت
 • فرز
 • ورق فلزی (15 در 15 سانتی متر)
 • کاردک 3 سانتی
 • کاردک 15 سانتی
 • چسب اپوکسی مگاتایت فوری UN
 • باند فایبرگلاس
 • چسب اپوکسی مگاتایت PM

مراحل و اصول نشتی گیری لوله آنلاین با چسب اپوکسی

1. ابتدا با استفاده از سوهان فلز تخت اطراف لوله را به خوبی بسابید

2.  یک ورق فلزی را در اندازه 15 در 15 سانتی متر تهیه کنید (این اندازه می تواند نسبت به اندازه محل نشتی تغییر کند) و آن را مطابق قطر لوله خم کنید. طوری که وقتی ورق را روی لوله قرار میدهید، ورق کامل بر روی سطح لوله بنشیند.

3. بعد سطح داخلی ورق فلزی را با فرز بسابید.

4. چسب های اپوکسی مگاتایت را 24 ساعت قبل از استفاده در دمای 25 درجه سانتی گراد (دمای اتاق) نگه داری کنید.

5. چسب اپوکسی مگاتایت UN را به نسبت 1 به 1 (یک واحد رزین و یک واحد هاردنر) ترکیب کنید. این چسب فوری در عرض 5-6 دقیقه به پخت اولیه می رسد. لذا سرعت عمل شما باید بالا باشد. در غیر این صورت چسب قبل استفاده خشک خواهد شد.

6. بدون اتلاف وقت چسب ترکیب شده را بر پشت ورق فلزی آغشته کنید. بعد با یک دستمال محل نشتی را خشک کنید و سریع ورق را روی آن قرار داده و با دو دست محکم فشار دهید تا جریان نشتی قطع شود. 5-6 دقیقه در این حالت منتظر بمانید تا چسب  فوری خشک شود.

7. بعد از اینکه چسب فوری خشک شد، دستان خود را آزاد کنید و اضافه های چسب را با کاردک بردارید.

8. با استفاده از فرز محل نشتی، اطراف لوله و سطح روی ورق فلزی را بسیابید.

9. با استفاده از استون محل سابیده شده را بشورید. بعد با فاصله 25 سانتی متر از هم در دو طرف محل نشتی، دور لوله را با چسب کاغذی ببندید. طوری که محل نشتی در وسط آن ها قرار گیرد.

10. یک باند فایبرگلاس را به عرض 20 سانتی متر و طول 1 متر ببرید. البته طول و عرض باند فایبرگلاس نسبت به قطر لوله می تواند متغییر باشد. آنچه اهمیت دارد این است که عرض باند فایبرگلاس باید از عرض ورق فلزی 5-6 سانت بیشتر باشد، و طول آن برابر با دو برابر قطر لوله باشد تا بتواند دو بار به دور لوله بپیچد.

11. چسب اپوکسی مگاتایت PM را به نسبت 1 به 4 (یک واحد هاردنر و چهار واحد رزین) ترکیب کنید.

12. با کاردک 15 سانتی چسب اپوکسی ترکیب شده را روی سطح لوله بمالید. بطوری که یک لایه ضخیم 2-3 میلی متری از چسب روی سطح لوله را پوشش دهد. توجه داشته باشید که ملات چسب باید یک بار دور لوله را پوشش دهد و از محدوده بین دو چسب کاغذی خارج نشود.

13. باند فایبرگلاس را روی چسب اپوکسی قرار دهید و آن را دور لوله بپیچید و در محل تلاقی نگه دارید.

14. دوباره ملات چسب اپوکسی را روی باند فایبرگلاس بمالید و سطح آن را کامل پوشش دهید. مابقی باند فایبرگلاس را روی لوله بپیچید. نتیجه کار باید به گونه ای باشد که باند فایبرگلاس دو بار به دور لوله بپیچد و لای آن چسب اپوکسی قرار بگیرد.

15. بعد از اینکه باند فایبرگلاس سطح لوله را کامل پوشش داد، یک بار دیگر با ملات چسب اپوکسی روی باند فایبرگلاس لایه گذاری کنید. طوری که یک لایه 2-3 میلی متری از ملات چسب سطح باند فایبرگلاس را پوشش دهد.

16. در آخر هم چسب های کاغذی را جدا کنید و 24 ساعت اجازه دهید تا چسب اپوکسی به استحکام کامل برسد.

مگاتایت تولید کننده انواع چسب اپوکسی دوجزئی برای مصارف مختلف در صنایع ساختمان سازی، پتروشیمی، نفت، گاز، نیرو، آب و فاضلاب می باشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تمامی مراحل تعمیر و نشتی لوله آنلاین در حال سرویس دهی آشنا کنیم. این مطالب توسط تیم محتوا مگاتایت تهیه گردیده است. در صورتی که در مورد هر از مطالب سوال یا انتقادی دارید می توانید در زیر برای ما کامنت کنید.

برای دریافت مشاوره یا استعلام قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید

همچنین درشبکه دانش مگاتایت مطالعه کنید:

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی دو جزئی فوری  Megatite SF چسب اپوکسی مگاتایت SF چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی  و خاصیت عدم  شررگی و پرکنندگی که جهت اتصال و تعمیر...

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite FL چسب اپوکسی Megatite FL  چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی می باشد که میتوان آن را به صورت لایه ای نازک اعمال  کرده...

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite RT چسب اپوکسی دوجزئی Megatite RT چسبی با پخت محیطی  است که بعد از پخت در در دمای محیط به استحکام مکانیکی و شیمیایی...