راهنمای جامع اجرای نمای سنگ با چسب اپوکسی

چگونه از چسب اپوکسی برای نصب سنگ نما استفاده کنیم

یکی از روش های زیباسازی سازه ها، استفاده از سنگ به عنوان نما می باشد. امروزه این روش طرفداران زیادی پیدا کرده و سنگ به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی تبدیل شده است. اما آنچه کاربران را از بابت نصب سنگ نما، نگران می کند، سقوط سنگ بر اثر حوادث متعدد و بر جای گذاشتن خسارات جانی است. طبق مقاله کاربرد اپوکسی در صنایع مختلف، یک کاربرد چسب اپوکسی، استفاده از آن برای نصب سنگ ها در نمای ساختمان ها می باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با طرز استفاده از این محصول آشنا کرده و مزایای استفاده از آن را توضیح دهیم.

روش های اجرای و نصب نمای سنگ

برای اجرای نمای سنگی، معماران این حوزه از دو روش استفاده می کنند. یکی از این روش ها، روش خیس یا همان استفاده از دوغاب است. روش دیگر، نصب نما به صورت خشک می باشد.

 

نصب نمای سنگی به روش خیس

در این روش که به صورت سنتی انجام می گیرد، سنگ های نما چیده شده و پشت آن با استفاده از دوغاب پر می شود. بعد از آن که ملات یا دوغاب خشک شد، سنگ به سطح خواهد چسبید. نصب سنگ نما به این روش، وقت زیادی می طلبد و به نیروی کار بیشتری هم نیاز دارد. در این روش احتمال جدا شدن سنگ از سطح، زیاد می باشد. در ضمن چنانچه سنگ از سطح جدا شود، امکان این که آن را تغییر داده و یا بازسازی کنید وجود ندارد. در نتیجه، هزینه نگهداری و ترمیم نمای سنگی که به این روش اجرا شده است، بالاتر می باشد.

نصب نمای سنگی به روش خشک

در این روش، از راه های متعددی برای اجرای نما، استفاده می شود. این روش بسیار مطمئن تر از روش قبلی است و طول عمر بالاتری دارد. هزینه اجرای آن نیز بسیار مناسب است و با سرعت بالاتری انجام می گیرد. استفاده از پیچ و مهره و یا کاربرد چسب اپوکسی در این روش، مقاومت نما را در برابر عواملی چون نشست ساختمان، انقباض و انبساط و همچنین زمین لرزه و … بالا می برد. ایرادی که می توان به روش پیچ و مهره گرفت این است که نمی توان نمای شکسته و یا کلاسیک را با آن اجرا کرد. همچنین احتمال ترک برداشتن سنگ ها به هنگام سوراخ کردن آنها وجود دارد.

اجرای نمای سنگ به روش خیس

هم اکنون استفاده از اجرای نمای سنگ به روش تر یا خیس، رایج ترین روش اجرای نمای ساختمان است. در این روش با استفاده از سیمان و ماسه، ملات تهیه می شود. البته برای این که دوام و ویسکوزیته ملات تهیه شده برای اجرای این روش مناسب باشد، باید در آن از ماسه شسته استفاده گردد. بعد از تهیه دوغاب، سنگ ها چیده شده و دوغاب پشت آنها ریخته می شود. البته در این روش برای این که نتیجه کار راضی کننده باشد، نباید از نخاله استفاده نمود. همچنین دوغاب تهیه شده باید دارای سیمان بیشتری باشد. در این روش برای اطمینان و استحکام بیشتر سنگ نما، از اسکوپ سنگ نیز استفاده می کنند. بعد از آن که نماکاری پایان یافت و دوغاب سفت شد، سنگ ها به نما متصل می شوند.

اجرای نمای سنگ به روش خشک

سه روش کلی برای نصب خشک سنگ نما وجود دارد

چسب اپوکسی

اسکوپ پلنت

پیچ و مهره

برای اجرای نمای سنگی به دو روش اول یعنی پیچ و مهره و اسکوپ پلنت، باید از سنگ هایی با ضخامت بالا استفاده شود تا نتیجه کار، رضایت بخش باشد. همچنین در این دو روش، سنگ از دیوار با فاصله کمی در حدود 30 تا 45 میلی متر قرار خواهد گرفت. این موضوع باعث جریان هوا در این فضا شده و از ترک برداشتن سنگ ها در شرایط مختلف جلوگیری می کند. با این وجود، این دو روش نمی تواند بطور قطع مانع سقوط سنگ در برابر عوامل مختلفی مانند شرایط دمایی، زلزله، باد شدید و غیره شود.
در روش سوم یعنی چسب اپوکسی می توان از سنگ های نازک نیز استفاده کرد. همچنین چسب اپوکسی باعث اتصال طولانی مدت سنگ ها به نما می شود و جای هیچ نگرانی از جدا شدن سنگ در اثر عوامل متعدد وجود نخواهد داشت.

چرا چسب اپوکسی بهترین روش برای اجرای نمای سنگ است؟

استفاده از چسب اپوکسی برای نصب سنگ نما، یک روش جدید و مدرن است. چسب سنگ اپوکسی در مقایسه با روش هایی چون استفاده از پیچ و مهره و یا اسکوپ پلنت، هیچ خسارت و ایرادی به سنگ ها وارد نکرده و آسیبی به زیبایی نما وارد نمی کند. استفاده از این روش برای نصب سنگ نما، مزیت هایی دارد که باعث می شود کاربران به استفاده از این روش تمایل بیشتری نشان دهند. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نصب راحت:
  همان گونه که گفته شد، استفاده از چسب اپوکسی برای اتصال سنگ های نما به راحتی امکان پذیر است. سهولت در این کار باعث شده تا نیاز به تخصص خاصی وجود نداشته باشد.
 • سرعت بالا:
  سرعت کار با این محصول به هنگام نصب سنگ، به قدری بالا است که می توان در روز 30 تا 40 مترمربع سنگ را نصب نمود. البته این در حالتی است که تنها از یک نصاب استفاده کنید.
 • طول عمر بالا:
  با استفاده از چسب اپوکسی برای اتصال سطوح به همدیگر، اتصال آنها تا سال های سال حفظ می شود. البته در برخی موارد، این اتصال شاید مادام العمر نیز باشد.
 • استحکام بالا:
  کاربرد چسب اپوکسی در نصب سنگ نما، باعث می شود تا اتصال سنگ ها به نما در برابر عوامل آسیب رسان، مقاوم باشد. به عنوان مثال سنگ ها هیچگاه در اثر لرزش و یا نشست ساختمان، آسیبی ندیده و اتصال آنها به نما حفظ می شود.
 • مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی:
  اگر سنگ را با استفاده چسب اپوکسی نصب کرده اید، نباید نگران تاثیر تغییرات آب و هوایی، بارندگی و یخ زدگی، بر نما باشید. زیرا فرمول شیمیایی این چسب به گونه ای است که در برابر تمامی این موارد مقاوم می باشد.
 • قیمت مناسب:
  در روش های دیگر، استفاده از سنگ های ضخیم، زیر سازی آلومینیوم و کاشت انکر بولت هزینه های زیادی دارند. اما در استفاده از چسب اپوکسی، تنها کافی است چسب را تهیه کرده و با استفاده از روشی که بر روی بسته بندی آن عنوان شده است، آن را ترکیب کنید.

این مزایا سبب می شود تا چسب اپوکسی بهترین روش برای نصب سنگ نما باشد. البته در این مقاله به صورت مختصر درباره مزیت استفاده از این محصولات توضیح داده شد. برای اطلاع از ویژگی های این محصولات می توانید مقاله رزین اپوکسی چیست؟ همه چیز در مورد چسب های رزین اپوکسی، را مطالعه نمایید.

نحوه اجرای نمای سنگ با چسب اپوکسی

بر اساس آن چه در مقاله راهنمای جامع استفاده از چسب اپوکسی گفتیم، برای نصب سنگ های بزرگ که در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، باید از روش نصب نقطه ای استفاده کنید. در این روش لازم است، در قسمت گوشه های پشتی سنگ و همچنین نقاط میانی آن، لقمه هایی از چسب قرار دهید. سپس سنگ را بر روی سطح مورد نظر بچسبانید. با این روش، سنگ به صورت موثر به سطح خواهد چسبید. برای نصب سنگ های بزرگ اسلب، گرانیت و مرمر که برای اجرای نمای سنگی استفاده می شوند، استفاده از چسب اپوکسی Megatite C و Megatite S توصیه می شود. این چسب ها از نوع چسب اپوکسی های دو جزئی بوده و شامل رزین اپوکسی و هاردنر هستند.

Megatite C

یک چسب اپوکسی دوجزئی شفاف، با خاصیت عدم شررگی و پرکنندگی جهت چسباندن سطوح مختلف سنگی، بتنی، فلزی، چوبی و سطوح بر پایه فایبرگلاس به یکدیگر و همچنین نصب سنگ نما طراحی شده است. این چسب برای مصارفی است که در آن شفافیت چسب مد نظر است.

Megatite S

یک چسب اپوکسی دوجزئی با خاصیت عدم شررگی و پرکنندگی  که جهت اتصال سطوح مختلف  به یکدیگر، نصب نقطه ای سنگ نما، مرمر، گرانیت و تایل های بزرگ سرامیکی در صنعت ساختمان سازی طراحی شده است. همچنین برای تعمیر سطوح سنگی و فلزی نیز کاربرد دارد.

از ویژگی های این چسب ها می توان به ثبات مناسب و عدم شررگی آنها اشاره کرد. شما می توانید به راحتی از آنها برای نصب سنگ های مرمرین، گرانیت، تایل های بزرگ سرامیکی و … استفاده کنید. همچنین می توانید با این محصولات، سنگ های مرمر و گرانیت و … را درزگیری و آب بندی نمایید. ویژگی این دو چسب با هم یکی است و تنها یک تفاوت با هم دارند. این تفاوت نیز مربوط به رنگ آنها می باشد. Megatite C دارای رنگ روشنی است و در مواردی که زیبایی نما، مد نظر باشد، بهترین گزینه به حساب می آید.

اما Megatite S رنگ تیره ای دارد. بنابراین بعد از استفاده از این محصول برای نصب سنگ نما، باید آن را تمیز کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصولات می توانید به مقاله چسب مگاتایت C، که در همین وبسایت منتشر شده است، مراجعه کنید.

آماده سازی چسب اپوکسی برای نصب سنگ نما

با توجه به این که چسب های اپوکسی، به صورت دوجزئی تهیه شده اند، استفاده از آنها بسیار راحت می باشد. اما با این همه، باید نکاتی را درباره کاربرد چسب اپوکسی برای اجرای نمای سنگی رعایت کرد. ابتدا باید یکی از دو محصولی که در قسمت قبل معرفی شدند را با توجه به نیاز و شرایط کار، تهیه کنید. بعد از تهیه چسب سنگ اپوکسی، باید آن را مطابق آن چه در برگه راهنمای استفاده از آن، یادداشت شده است ترکیب کنید. توجه داشته باشید که فقط به میزانی که لازم است، چسب را از ظرف خود خارج کنید. در آخر کار نیز هر چه از مخلوط چسب باقی مانده است، به ظرف اصلی منتقل نکنید. 24 ساعت قبل از استفاده از چسب اپوکسی، رزین و هاردنر را در دمای اتاق قرار دهید. این کار بر عملکرد چسب در اتصال سنگ به سطح مورد نظر، نقش مهمی دارد.

آماده سازی سطوح برای نصب سنگ نما

یکی از مراحل چسباندن سنگ با استفاده از چسب سنگ اپوکسی، آماده سازی سطح مورد نظر است. برای آماده سازی سطوح، باید سطح مورد نظر را از چربی و گرد و غبار و … پاکسازی نمایید. همچنین باید سطح را با استفاده از غلتک های ساینده، یکنواخت کرده و غبار حاصل از سایش را با استفاده از برس مویی جمع آوری کرد. سپس به وسیله اسفنج مرطوب و دستمال خشک، سطح را تمیز نمود. سپس قسمت پشت سنگ را نیز باید سابیده و پاکسازی کرد. این کار کمک می کند تا سطوح به صورت موثر به هم بچسبند و نصب سنگ نما با موفقیت همراه باشد.

ترکیب چسب اپوکسی

به منظور استفاده از چسب اپوکسی، باید آن را به صورت صحیح ترکیب نمود. این موضوع بر عملکرد صحیح چسب و کیفیت و ماندگاری آن تاثیر مستقیم دارد. برای ترکیب چسب اپوکسی Megatite S را دارید، باید رزین و هاردنر را با نسبت 1 به 1 با هم ترکیب کنید.

اما در مورد Megatite C، رزین و هاردنر با ترکیب 3 به 1 ترکیب می شوند. رعایت این نسبت ها به دلیل تاثیر میزان این مواد در خصوصیات فیزیکی چسب و تاثیر آن در نصب سنگ نما بسیار مهم می باشد.

بهتر است برای اطلاع از جزئیات بیشتر و آشنایی با ترکیبات چسب ها دستورالعمل های چسب های اپوکسی را مطالعه کنید.

لقمه گذاری چسب بر پشت سنگ

زمانی که ترکیب چسب آماده شد، می توانید آن را بر پشت سنگ، لقمه گذاری کنید. برای این کار کافی است با استفاده از کاردک، چسب سنگ اپوکسی را در گوشه ها و قسمت میانی سنگ قرار دهید. فاصله لقمه ها با هم باید مناسب و مساوی در نظر گرفته شود.

اقدامات لازم برای بعد از نصب سنگ

اگر به هنگام استفاده از چسب برای نصب سنگ نما، چسب بر روی سنگ ریخته باشد و یا از کناره های آن نشت کرده باشد، باید آنها را تمیز کنید. برای این کار می توانید قبل از پخت کامل چسب، از تینر استفاده کنید. اضافات آن را هم می توانید با تراشیدن آنها بگیرید.

مگاتایت تولید کننده انواع چسب اپوکسی دوجزئی برای مصارف مختلف در صنایع ساختمان سازی، پتروشیمی، نفت، گاز، نیرو، آب و فاضلاب می باشد.

 

نمای زیبا با استفاده از چسب مگاتایت

با توجه به مطالبی که در این مقاله به آنها اشاره شد، می توان نتیجه گرفت که استفاده از چسب سنگ اپوکسی برای اجرای نماهای سنگی، بهترین گزینه است. برند مگاتایت که تولیدکننده انواع چسب های اپوکسی است، با تولید محصولاتی با دوام و ماندگاری بالا، سعی دارد تا رضایت شما را از محصولات خود، بالا ببرد. کاربرد چسب اپوکسی مگاتایت در صنایع ساختمانی، انقلابی بزرگ در این صنعت به پا کرده است. مزیت هایی که این محصولات دارند باعث شده تا در اجرای نمای سنگی، با هیچ مشکلی مواجه نشده و با کمترین هزینه و صرف مدت زمان کم، بهترین نتیجه را دریافت کنید. با استفاده از این محصولات می توانید نمای ساختمان خود را به هر شکلی که علاقه دارید، اجرا نمایید.

برای دریافت مشاوره یا استعلام قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید

همچنین درشبکه دانش مگاتایت مطالعه کنید:

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی مگاتایت SF

چسب اپوکسی دو جزئی فوری  Megatite SF چسب اپوکسی مگاتایت SF چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی  و خاصیت عدم  شررگی و پرکنندگی که جهت اتصال و تعمیر...

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی مگاتایت FL

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite FL چسب اپوکسی Megatite FL  چسبی دو جزئی با قدرت چسبندگی عالی می باشد که میتوان آن را به صورت لایه ای نازک اعمال  کرده...

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی مگاتایت RT

چسب اپوکسی دو جزئی Megatite RT چسب اپوکسی دوجزئی Megatite RT چسبی با پخت محیطی  است که بعد از پخت در در دمای محیط به استحکام مکانیکی و شیمیایی...