پوشش مقاوم به خوردگی

یکی از عمده معضلاتی که اکثر صنایع با آن مواجه هستند، مشکل خوردگی بوده که مقابله با آن هزینه زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. پدیده­ی خوردگی به عنوان یکی از شرایط ناگریز محیطی بر روی عمر تجهیزات، کیفیت بهره‌برداری از آن‌ها، پارامترهای مخصوص سیستم و کیفیت محصولات تولیدی تاثیر گذار است. به همین سبب جهت حفظ شرایط مطلوب دستگاه‌ها و تجهیزات، باید سطحی مقاوم به خوردگی و اکسیداسیون طراحی و به صورت دوره ای بر روی آنها اعمال نمود. روش های مختلفی جهت مقابله با خوردگی از جمله رابرلاینینگ، کاشی ضد اسید، رنگ های مقاوم و… وجود دارد اما یکی از کارآمدترین و پرکاربردترین روش های ممکن استفاده از پوشش های فایبرگلاسFRP( سیستم الیاف شیشه و رزین ترموست ) می‌باشد. این پوشش‌ها علاوه بر محافظت کامل دربرابر خوردگی باعث افزایش استحکام سطح و محافظت در برابر پرتوی UV نیز می‌گردند. این پوشش ها بر اساس شرایط دمایی و شیمیایی مختلف طراحی می گردند که بنا به نوع الیاف و رزین مورد استفاده شامل طبق بندی به صورت زیر می شوند.

 • پوشش تولید شده از الیاف شیشه و رزین اپوکسی (GRE)
 • پوشش تولید شده از الیاف شیشه و رزین وینیل استر (GRVE)
 • پوشش تولید شده از الیاف شیشه و رزین پلی استر (GRP)
 • چسب های اپوکسی

معایب سایر روش‌های رایج

نوع پوشش معایب
بتن ضد اسید –         طول عمر کوتاه بدلیل جذب مواد غیر پلیمری

–         امکان نفوذپذیری بالا

آجر و سرامیک ضد اسید –         سخت بودن اجرای این روش بخصوص در سطوح زاویه دار

–         امکان نفوذ مواد خورنده از درز بین

رنگ –         طول عمر کوتاه بدلیل استحکام پایین

–         مقاومت دمایی کم

–         عدم قابلیت استفاده جهت آب آشامیدنی

روش Glass line –         عدم امکان تعمیر روکش آسیب دیده

–         عدم امکان اجرای پوشش در محل

–         عدم امکان اجرای پوشش بر روی قطعات بزرگ

مزایای پوشش های فایبرگلاس (FRP)

 • قابلیت اجرای پوشش مجدد بدون نیاز به زیرسازی و آماده سازی سطح
 • قابلیت ایجاد خواص مهندسی از قبیل رسانایی الکتریکی، مقاومت نسبت به آتش، مقاومت نسبت به نور خورشید و …. بنا به درخواست کارفرما
 • عایق حرارتی و الکتریکی
 • دارای استحکام مکانیکی بالا و تقویت سطح زیرین
 • قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح (زاویه دار، محدب، مقعر، افقی، عمودی و ….)
 • قابلیت اجرا در محل
 • اعمال آسان و کم هزینه
 • چسبندگی فوق العاده بر روی سطوح بتنی و فولادی

شرکت پویش کامپوزیت یکتا با توجه به سابقه علمی و عملی متخصصین خود در این زمینه، افتخار دارد تا علاوه بر اجرای انواع پوشش‌های FRP جهت صنایع مختلف، بر طبق شرایط محیطی خورنده و زیرساخت های موجود، خدمات مشاوره‌ای مهندسی جهت انتخاب پوشش مناسب جهت ایجاد سطحی مقاوم در برابر خوردگی ارائه نماید.

پوشش‌های مقاوم به آتش

پوشش‌های مقاوم به آتش(ضد حریق) به منظور به تاخیرانداختن زمان انهدام سازه‌ها در هنگام آتش سوزی مورد استفاده قرار گرفته و در واقع این پوشش‌ها در زمان آتش سوزی مدت زمان رسیدن سازه به دمای بحرانی (دمای تخریب) را افزایش می‌دهند. خاصیت ضدآتش طی دو مکانیسم مقاومت به آتش (fire endurance) و واکنش با آتش (fire reaction) بررسی می‌شوند. این پوشش‌ها بسته به نوع مواد بکار رفته در ساختار خود به گروه‌های هالوژنه، غیر هالوژنه، منبسط شونده و معدنی تقسیم بندی می‌گردند. همچنین با توجه به دامنه کاربرد شامل سه حوزه ی مقاوم به حرارت، تاخیرانداز آتش و ضدآتش می‌شوند.

 • پوشش‌های مقاوم به حرارت تا دمای ۳۰۰ درجه سانتی گراد خواص خود را حفظ کرده و از سطح زیرین محافظت می‌نمایند ولی در معرض آتش مستقیم شعله ور می‌شوند. از این پوشش‌ها می‌توان در مواردی که تجهیزات در محیطی با دمای بالا کار می‌کنند استفاده نمود.
 • پوشش‌های تاخیرانداز آتش دارای ترکیباتی هستند که در معرض آتش مستقیم نیز شعله ور نمی‌شوند و خاصیت خودخاموش شوندگی دارند. معمولا این پوشش‌ها در کاربردهایی که خاصیت خود­خاموش شوندگی مدنظر است مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پوشش‌های ضدآتش کاملا نسبت به شعله مستقیم مقاوم هستند و به هیچ عنوان حرارت به سطح زیرین انتقال پیدا نمی‌کند. این پوشش‌ها جهت موارد خاص که نیاز است سازه تحت شعله­ی مستقیم و با حفظ خواص، به فعالیت خود ادامه دهد مانند خطوط آتش‌نشانی در معرض جت فایر و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت پویش کامپوزیت یکتا امکان ارائه انواع پوشش‌های ضد حریق کامپوزیتی جهت صنایع مختلف را با توجه به نیاز مشتری و شرایط پروژه دارا می باشد.  این شرکت با ارائه ی محصولی مهندسی شده و با سطح کیفی بالا، بیشترین سطح حفاظت را برای کارفرمایان خود تضمین می­نماید.