پایه‌های انتقال و کراس آرمهاي به کار رفته بر روي دکل ها از نقاط حساس و کلیدي در خطوط انتقال و توزیع به حساب می آیند. پایه‌هاي برق می‌بایست به گونه اي طراحی شوند تا در برابر نیرو‌هاي مختلف از مقاومت کافی برخوردار باشند زیرا هزینه بالاي تعمیر پایه‌هاي معیوب و نصب پایه‌هاي جدید و همچنین خسارات وارده به مراکز صنعتی در اثر قطع برق، از جمله خساراتی است که براي آن مبالغ هنگفتی را می بایست پرداخت نمود. تا به امروز پایه‌ها و کراس آرمهاي به کار رفته در خطوط توزیع قدرت از چوب، بتن و فولاد بوده‌اند. امروزه در کشورهای پیشرفته اروپایی و ….. بجای پایه های قدیمی از پایه های کامپوزیتی بدلیل مزایای بسیار بالایی که دارند استفاده می شود.

 هرچند هزینه اولیه تولید کامپوزیت‌ها بیشتر از مواد فلزی، بتنی و چوبیمی­باشد، اما کاهش هزینه‌های ناشی از نصب، سرویس، نگهداری و مقاومت آن در برابر پدیده خوردگی همه مواردی هستند که سبب شده کامپوزیت ها از جایگاه ویژه­ای در این صنعت برخوردار باشند.

پایه‌های کامپوزیتی با یک ‌سوم وزن پایه‌های چوبی، نصف وزن پایه‌های فولادی و تنها یک دهم وزن پایه‌های بتنی، انتخاب بسیار جذابی برای اغلب شرکت‌های برق رسانی هستند.

برخی مزایای استفاده از کامپوزیت‌ها در صنعت برق بدین شرح است

  • نسبت استحکام به وزن بالا.
  • مقاومت دمایی و شیمیایی عالی در برابر محیط­های خورنده مانند سواحل دریا و بنادر و مناطق پربارش.
  • طول عمر زیاد، اقتصادی بودن و پایین بودن هزینه­های حمل، نصب و نگهداری.
  • بازدهی خوب به عنوان عایق الکتریکی و حرارتی.
  • نصب سریع و عدم نیاز یه ماشین الات و فندانسیون سنگین
  • کاهش تداخلات امواج راديويی
  • کاهش افت توان خط بوسیله­ی جلوگیری از نشت جريان الکتريکی از خط به سمت پايه‌ها

لوله کامپوزيتي عبور کابل و تونل انرژی

يکي از موارد کاربرد کامپوزيت در صنعت برق ، ساخت لوله‌هاعبور کابل و تونل‌های انرژی است. لوله‌هاي پليمري تقويت شده با الياف شيشهGRP را مي توان در ترکيب با اتصالات و متعلقات ويژه‌اي به کاربرد و آن ها را به شکل يک سيستم عبور کابل چندلايه و چند رديفي شکل داد . اين لوله‌ها براي کابل‌هاي شبکه برق شهري و کابل‌هاي مخابراتي زيرزميني مورد استفاده قرار مي‌گيرند

شرکت پویش کامپوزیت یکتا با ارائه راه حل‌های گوناگون برای شرایط محیطی متفاوت گزینه مناسبی برای صنعت نیرو می‌باشند. از موارد بارز آن می توان به انواع تیرها ،پایه‌ها،تونل انرژی و … اشاره نمود.